Bilgisayar Periyodik Bakım

Fanlar, soğutucular, ısı boruları ve fan kontrol devresinden oluşan sistem notebook soğutma sistemi olarak adlandırılır. Cpu veya chiplerin ısısı belirli bir seviyeye ulaştığında anakart üzerindeki ısı sensörü fan kontrol devresini tetikler ve fan/fanlar dönmeye başlar. Isı belirli bir seviyenin altında düştüğünde ise fan/fanlar durur. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olur (batarya ömrü uzar) hem de fanların dönerken oluşturduğu gürültü asgariye indirilmiş olur.

Fan : Soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar. Motorun arızalanması, fan plastiklerinin kırılması ve dönme esnasında aşırı gürültü yapması en sık rastlanan arızalardır. Fan plastiklerinin arasına sıkışan toz birikintileri fanın dönmesini güçleştireceği gibi ısının dışarıya atılmasına da mani olur. Bu sebeple belirli periyotlarla fan bakımı yaptırmak yerinde olacaktır. Bu gibi durumlarda fan bakımını yaptırmamak ileride bilgisayarınız üzerinde bulunan chipset arızalarına kadar sorunun uzanacağını ve maliyetlerin artıcağını unutmayın..

Yazılım ; Bilgisayarınız içindeki yazılımlar belli bir süreden sonra virüslerden kaynaklı veya  disk arızalarından dolayı ciddi anlamda yavaşlamaya başlar ,, Bu gibi durumlarda yine bilgisayarınıza peridodik bakım yaptırmayı unutmayınız.. Daha sonrasında bu durumda disk değişimlerine gidebilecek bir sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz.. 

Ertim Bilgisayar alanında uzman ekibiyle sizlere hizmet vermektedir…