Notebook Ekran Değişimi

NOTEBOOK LCD ( EKRAN / LCD EKRAN / MONİTÖR ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Notebook lcd (Liquid Crystal Display) çeşitleri oldukça fazladır. Belirleyici özellikler şunlardır:

1) Ekran boyutu : Aktif ekranın köşeden köşeye uzunluğu ile inch olarak ifade edilir; 13.3 inch, 14.1 inch, 15 inch vs

1 inch = 2.54 cm = 96 piksel

2) Ekran çözünürlüğü : Svga, Xga, Sxga, Wxga vs. Bkz: Ekran Çözünürlük Tablosu

3) Ekran tipi : Monochrome (siyah-beyaz), Dstn (pasif), Tft (aktif), Glare (parlak), Widescreen (geniş ekran) vs

4) Ekran data giriş pin sayısı : 14pin, 20 pin, dar 20 pin, 30 pin vs. Farklı data giriş pin sayısına sahip ekranlar, pin dönüşümü ile birbirlerinin yerine kullanılabilirler ancak bu yöntem oldukça zahmetlidir ve lcd modeline göre tasarım gerektirir. Başka hiçbir alternatifin olmadığı durumlarda zahmet ve maliyeti karşılandığında bu işlem firmamızda gerçekleştirilir.

5) Ekran data giriş pin pozisyonu (orta yatay, sağ üst dikey, sağ orta yatay, vs). Data giriş pin pozisyonu genellikle görsel olarak anlaşılır, bu pozisyonu ifade edecek bir terminolojinin varlığından henüz haberdar değiliz. Bazı durumlarda lcd cable adaptasyonu yapılarak farklı tipteki ekranlar birbirlerinin yerine kullanılabilir.

6) Ekranın fiziksel ebatları veya aktif ekranı çevreleyen metal çerçeve ebatları

Lcd değişimini gerektiren durumlar şunlardır:

1) Lcd üzerinde dış darbe sonucu oluşan çizik, kırık ve çatlaklar.
2) Lcd üzerinde rahatsız edici sayıda ölü piksel oluşması.
3) Lcd üzerinde yatay veya dikey bir ya da birden fazla ölü satır/sütunların (çizgiler) oluşması.
4) Lcd üzerinde klavye veya mouse tuşlarının yukarıya doğru çıkması ile zamanla oluşan normalden parlak bölgelerin bulunması.
5) Lcdye görüntü gelmemesi (anakart ve lcd cable sağlam olmak kaydıyla).
6) Sıvı teması sonucu lcd yüzeyinde veya lcdnin arkasındaki yansıtıcı yüzeyde lekeler oluşması.
Dikkat ! : Lcdye ışık gelmemesi veya görüntünün arka planda çok silik olarak görünmesi, kati bir şekilde ekran değişimi sebebi değildir. Anakart, inverter, floresan, lcd cable ve inverter cable problemleri olabilir. Floresan arızalı ise daha düşük maliyetlerle değiştirilebilir. Ekranınızı ziyan etmeyiniz!

ÖNEMLİ! : Aradığınız lcdyi listelerimizde bulmak için mutlaka lcd kodu ile arama yapmanız gerekmektedir. Notebook marka ve modeli, kullandığı lcdnin kodunu bilmek açısından kesin bir bilgi ifade etmemektedir. Bu sebeple -her ne kadar bazı notebook modellerinin hangi tip ve modelde ekran kullandığını önceki tecrübelerimiz ile biliyor olsak da- ekran temin etmek istediğiniz notebookun marka ve modelinden ziyade, içerisindeki mevcut kırık/arızalı lcdnin kodu önemlidir. Aynı marka ve model notebookların içerisinden bile farklı kod ve özelliklerde ekranlar çıkabilmektedir.

Lcd kodu genellikle lcdnin boyutunu da içeren bir koddur. Örneğin lcd 15 inch ise lcd kodunun içerisinde genellikle 150 rakamı, 14.1 inch ise 141 rakamı, 13.3 inch ise 133 rakamı geçer (HSD150PX14-A, UB141X01, LP133X01 vs). Bazı lcdlerde lcd kodu bu şekilde olmayabilir (ITXG76, QD15TL07 vs), bu tür lcdlerde ekranın arkasında yazan, üretici ürün kodu olması muhtemel ibareleri kullanarak sitemizde arama yapabilirsiniz. Notebookunuza özellikle içerisinden çıkan lcd ile aynı kodu taşıyan bir lcd monte etmek zorunluluğu yoktur; veritabanımızda bulunan ve sürekli güncellenen çapraz uyumluluk bilgilerinden faydalanılarak farklı kodlu bir lcd de kullanılabilir ve sorunsuz bir şekilde aynı işi görür.

Lcd kodunu bulabilmek için önce lcdyi çerçevesinden söküp çıkarmak gerekir. Bu işlemi firmamızda ücretsiz yaptırabilir ve notebookun içerisinden çıkacak lcdnin üretici koduna göre fiyat ve stok bilgisi alabilirsiniz.

DİKKAT! : Lcdler oldukça hassas komponentler olduklarından; tutarken, taşırken ve monte ederken özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle arka yüzey kenarlarındaki hassas film tabakalara dokunmak ekranda dikey veya yatay çizgilerin oluşmasına sebep olabilir!