Notebook Klavye Değişimi

Notebook Klavye Arızaları

Laptop (Notebook) klavyeleri tamamı plastik aksamdan oluşmaktadır. Üst tuş takımı ile birlikte tuşların altında sırasıyla elektronik film şeritine basan lastik min pabuçlar bulunmaktadır.

Arıza Nedenleri :

  • Genelde çocukların tuş takımındaki harfleri koparmaları ile oluşan arızada tuş halen basmaktadır. En çok yapılan yanlışlardan biri ise tuş koptuğunda ilgili tuşun olduğu yere japon yapıştırıcı damlatılarak yapıştırmaya çalışmaktır. Oysa altındaki makas sisteminin benzer bir klavyeden sökülerek tuşun tamamlanması gerekir. Japon damlatılan tuşun altındaki elektronik şerit, japon nedeniyle tekrar basmaz hale gelir ve klavye çöp olur.
  • 2 .ci neden su kahve gazoz benzeri sıvıların dökülerek yol açtığı arızalardır en çok yapılan yanlış dökülen sıvıyı saç kurutma makinası ile kurutmaya çalışmaktır. Buda klavyenin çok ince olan tuşlarını eritip şekilsiz bir hale getirmektedir. Oysa sıvı alt tabakadaki film şerite ulaştığında yapılacak bir şey kalmamıştır çok kısa zamanda elektronik yollar kısadevre olacaktır ve yeni klavye gerekecektir. Klavye arızalandığında ise herhangi bir tuşa basıldığında ya üç harf birlikte basacaktır,yada bazı tuşlar çalışmayacaktır. Maalesef yeni klavye ile değişimi gerekmektedir. %20 lik bir çözüm ise sıvı ilk döküldüğünde hemen batarya çıkartılarak cihaz ters üçgen şeklinde bırakılarak 24 saat kurumaya bırakılmalıdır.

 Türkiye de satılan çin menşeili yan sanayi klavyelerin plastik kalitesi orjinale göre düşük olmakla birlikte makul fiyatlı çözüm olduğu için tercih sebebidir. Ancak bazı firmalar klavyelerdeki kodları doğru algılamadığından, bazen farklı bir markanın klavyesini takmakta ve yeni klavye takıldı yine tuşlar basmıyor veya farklı basıyor demekte ve tüketiciyi yanıltmaktadırlar. Doğru iş ve doğru teknik servis cihazın çalışma devamlılığı için şarttır.